آموزش ساخت تابلو روان – در عرض 10 دقیقه

آموزش ساخت تابلو روان

قبل از اینکه بخواهیم تابلو روان بسازیم باید با آن ها آشنا شویم و آن ها را با قطعات شان و کارهایی که انجام میدهند خوب بررسی کنیم. تابلو روان ها در واقع تابلوهایی با برد های الکترونیکیled میباشند که درسطح شهرها، میادین، مغازه هاو…نصب میگردند و قابلیت پخش تصاویر متحرک، انیمیشن، شکل ،صداو….را دارند و بیشتر برای تبلیغات استفاده میگردند برخی قطعات ضد آب به همراه جعبه ضد آب این تابلوها استفاده از آن ها را در شرایط جوی بسیار با صرفه کرده است. ساخت تابلو روان ها کمک بسیاری بر تبلیغات مغازه ها ، فروشگاه ها و….کرده همچنین در دادن اطلاعات در کنسرت ها سمینارها سالن های سینما ،فرودگاه نیز کمک بزرگی هستند.

 

 آموزش ساخت تابلو روان در عرض 10 دقیقه 

 

برای ساخت تابلو روان ها باید در ابتدا قطعات آن را شناسایی سپس نحوه اتصال آن ها به هم را بررسی کنید و سپس یک تابلو روان ساده بسازید هر چند ساخت تابلو روان کاری مهندسی شده و طراحی شده میباشد ولی شما با اندکی اطلاعات ابتدایی و در دست داشتن قطعات لازم یک تابلو روان ساده بسازید و از ابتکار و نبوغ خود لذت ببرید. پس بهتر است دست بکار شویم و قطعات مورد نیاز برای تهیه و ساخت تابلو روان را بشناسیم و تهیه کنیم تا بتوانیم یک تابلو روان بسازیم

 

 قـطعات مورد نیاز برای ساخـت تابلو روان : 

مـاژول: اصولا برای نمایش تصاویر و…. نیاز اول ما یک نمایشگر میباشد که بصورت قطعات ماژول و آماده در بازار موجود میباشد نمایشگر ها به همراه کابل دیتا و برق به فروش میرسند و سایز ماژول های آن ها از قبل آماده میباشد.

 

برد کنترل : حتی بدن انسان نیز بدون مغز عمل نمیکند و کارایی خوبی ندارد پس برد کنترل که حکم مغز تابلو روان شما را دارد را فراموش نکنید برد های کنترل به صورت ساده و طیف دار با توجه به کارایی شان به فروش میرسند فراموش نکنید اگر قصد پخش انیمیشن از تابلو روان خود را دارید باید از برد کنترل طیف دار استفاده کنید.

 

منبـع تغذیه: شما نمیتوانید مستقیم تابلو روان خود را به برق وصل کنید تا به شما کار بدهد باید در مسیر تغذیه آن ازپاور تغذیه برای تبدیل برق دویست و بیست ولت به پنج ولت برای روشن شدن و عمل کردن دستگاه استفاده نمایید.

 

فریم (شکل): فرم یا قالب تابلو روان ها هم حتما باید ضد آب باشد و محافظ خوبی برای قطعات درون خودش نیز باشد فرم های تابلو روان ها یا بصورت cncو یا به صورت آلومینیومی موجود میباشند برای ساخت قالب آلومینیومی میتوانید از آلومینیوم سازان شهر کمک بگیرید ولی قطعات سی ان سی به صورت آماده در بازار موجود میباشند همچنین قطعات سی ان سی دارای سوراخ های آماده و شبکه بندی شده برای قطعات تابلو روان میباشند.

 

 

حالا اگر قطعات لازم جهت ساخت تابلو روان را تهیه کرده اید میتوانید برای پردازش تابلو روان خود آماده باشید البته فراموش نکنید برای پردازش نیاز به ابزار و لوازم نیز داریم پس از تهیه قطعات ضروری و بزرگ مورد نیاز ساخت تابلو روان به لوازم زیر نیز پیدا میکنیم ،سیم چین ، پیچ گوشتی، سیم لخت کن، بست پلاستیکی، کابل افزایش طول usb ،کابل برق در اندازه و سایز های مورد نیاز، پیچ سر مته، پیچ های ماژولی و… این لوازم در اجرای کار لازم میباشد و کار پردازش و ساخت تابلو روان را بهتر خواهند کرد و باید تهیه شوند.

 

 پـردازش و ساخت تابلـو روان 

برای پردازش و ساخت تابلو روان باید جهت قرار گیری ماژول ها را در ابتدا از روی فلش هایی که بر روی ماژول ها موجود میباشد تعیین کنید و سپس با توجه به طرز قرار گرفتن آن ها ماژول ها را در کنار هم مرتب کنید ولی بسیار دقت کنید که هر ماژول در جای خود قرار بگیرد. پس از جای گذاری ماژول ها بر سر جای خود بایدواشرهای آب بندی که قبلا تهیه کرده اید را نصب نمایید.

 

بدون وارد کردن هیچ گونه آسیبی و با رعایت احتیاط قاب تابلو را بر روی ماژول های مرتب شده با واشر آب بندی قرار دهیدو با استفاده از پیچ گوشتی و رعایت موارد ایمنی و احتیاط در جهت آسیب نزدن به ماژول ها ان ها به هم وصل کرده و محکم کنید. پس از نصب قاب نوبت به نصب کابل های دیتای بین ماژول ها میباشد اگر کابل های دیتا را به درستی وصل نکنید ارتباط بین ماژول ها برقرار نمیشود و پس از اتمام کار دچار قطعی یا عدم کار دهی ماژول ها خواهید بود. اکنون نوبت به نصب پاور تابلو روان است پاور تابلو روان یک قسمت ترمینال دار دارد که باید به روی شما و به سمت پایین تابلو روان نصب گردد برای نصب پاور حتما از پیچ گوشتی برقی استفاده نمایید.

 

 

پاور شما دارای ترمینال های مثبت و منفی فاز نول و…میباشد که برای اتصال کابل های برق دستگاه مورد استفاده قرار میگیرد. میتوان گفت مهمترین قسمت ساخت تابلو روان سیم کشی های آن میباشد که کابل های برق دیتا و…باید به هم وصل شوند و ما در این مقاله فرض را براین گذاشته ایم که شما با نحوه وصل و اتصالات سیم هاو کابل ها آشنایی کاملی داشته و تنها به برخی از اتصالات اشاره کرده ایم.

 

پس از نصب پاور نوبت به نصب مادر برد دستگاه میرسد برد ها عموما با ولتاژ پنج ولت کار میکنند پس باید به وسیله کابل دیتا برق دویست و بیست ولت را به این دستگاه منتقل میکنیم در نحوه اتصالات سیم ها باید دقت کنید که فاز ها و مثبت و منفی اتصالات به درستی انجام شده باشد عموما کابل های دیتایی که همراه ماژول ها برای این اتصالات ارائه میشوند کوتاه هستند شما میتوانید سایزهای متفاوت آن را جداگانه تهیه نمایید.

 

بعد از اتمام اتصالات لازم جهت برد مادربرد پاور و….میتوانید با استفاده از کابل افزایش طول محل اتصال فلش خود را به بیرون از دستگاه هدایت کرده و با ایجاد شیارهایی در قاب تابلو آن را در بیرون از تابلو روان خود قابل دسترس قرار دهید حتما قبل از اینکه تابلو روان خود را به برق وصل کرده و امتحان کنید یکبار دیگر اتصالات سیم ها کابل ها و ماژول ها را به درستی بررسی کنید و از نحوه صحیح آن ها اطمینان نمایید. امیدوارم که آشنایی متوسطی درمورد ساخت تابلو روان بدست آورده باشید.

khalajtv
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.